conuly: (Default)
conuly ([personal profile] conuly) wrote2008-02-13 05:51 pm

We made play dough today.

I couldn't find the boughten play-doh, so we made our own. Scented it with a little bit of rose water. There's something viscerally good about seeing children playing with undyed play dough, and knowing that you did that yourself. It smells so... wholesome, it really does. Like the store bought kind, but moreso.

Play dough is really easy - just about two parts flour to one part water, and as much salt as you think it needs. I always have it too sticky like that, so I keep adding flour until it's right. Takes about five minutes of my life - less if I make the kids do it, and they think it's fun.

It's like cakes all over again. So many things we buy as a matter of course, we assume make our lives easier. And I guess they do, sorta - but it turns out that the homemade replacements aren't actually that difficult to make, or even that time-consuming.

I was reading a review on Amazon.com about a cookbook, and somebody commented that parts of it were "too time-consuming" because she's a mother of a pre-schooler, so she substitutes (this is her example) canned beans for dried. I didn't get it. From where I'm sitting, soaking the beans is the easiest part of cooking! Sure, it takes several hours, but you don't need to be there. You don't even need to be awake. Just put some water over the beans and go to bed, and by tomorrow they'll be ready to cook. They're healthier that way, and cheaper, too, and it's so easy. I suppose if you start cooking every day by looking in the fridge and seeing what you haven't run out of yet, it makes sense, but that costs more money and time to do, and stress as well.

I was inspired, after the play dough, to look up some recipes for glue, for paint. Why, it's easy to make glue, and not that hard to make paint that'll stand up to the needs of a very young child. (It's not like your very young child is Picasso and needs good quality art supplies just to make a mess on the table, right?)

I read just the other day an excerpt from an old cookbook, preaching frugality. It is the height of waste, I was told, to buy vinegar. One should buy some vinegar once, and then just keep topping it off with this and that - old cider, sour beer, whatever. It sounds so simple, but who makes their own vinegar now? Or stock - why do we buy stocks? What could be easier than dumping your vegetable garbage and bones in a pot and watching TV for a few hours?

Our garden last year was so simple, we didn't touch it, and we had fresh veggies all summer and into fall.

What else is there that's really just so easy to do, that people generally don't do? And why don't we? I appreciate that people don't know how, but why don't people know how, or think of it?

Edit: To be clear, since I don't think I was, I don't mean "This way is better than that way" except for tangible things - these things are easier than they're portrayed (even if they're not totally easy), and they do save money.

I mean, more along the lines of "Why don't people see these as options? Why don't they know these options exist?" It's one thing to know your choices and make an informed choice to do this or that because it's easier for you. It's totally different to make your choice because you think something is impossible for you when it's not, or to not even make your choice because you don't realize you have one.

So like, to be specific, planning meals in advance *is* cheaper. But if it can't work for you, or if it's not a priority, that's your business. This is me, totally not caring (except if you're my mom, in which case, I really wish you'd stop buying food that looks good now, but that never gets made and goes bad in the fridge or freezer) because it's not my concern at all.

*deep breath*

I'm running off now.

Darning socks is easy-peasy.

[identity profile] marveen.livejournal.com 2008-02-15 12:30 am (UTC)(link)
And in Ma Kettle's words, it's "real quietin' work".

http://www.ehow.com/how_648_darn-sock.html has a short description of how to darn. I'll add that before I had handspun readily available, I used baby yarn for its fine weight. The lightbulb is also the most convenient to find for your first attempt, but you can indeed buy specialized "darning eggs" or "mushrooms" (http://www.halcyonyarn.com/knitandcrochet.html ) to make things easier.

One rare refinement my antique darning spindle (from my grandmother) has is a metal collar to hold your sock taut while you darn. If you use a lightbulb, you can put a rubber band around the neck of the bulb to hold the fabric.

[identity profile] marveen.livejournal.com 2008-02-15 12:38 am (UTC)(link)
Hell, I *WAS* a picky eater as a child. And I ate what I was given or I went hungry.

I'll second Conuly's point that most pickiness that I've encountered is a steady state, not an on-again-off-again phenomenon. I'd also expect a mature adult to be able to discuss tomorrow's menu in a reasonable manner, no matter how picky they are. (Children get less leeway, but there's still a little room for discussion.)

[identity profile] marveen.livejournal.com 2008-02-15 12:42 am (UTC)(link)
Oh, and I should add that I live in the very Mecca of U.S. microbrews, so local beer is also plentiful/cheap/good here. Still, I brew because you can make so much that would be unmarketable for the commercial brewer.

[identity profile] marveen.livejournal.com 2008-02-15 12:55 am (UTC)(link)
I hear you--I've worked in a commercial kitchen as well. And, oddly enough, I cook for myself the same way you do: I make big batches on my days off and then reheat them the rest of the week.

I think I once posted about frugal desserts and used as my example a blackberry cobbler made with a Jiffy cake mix ($.49), one egg ($.12), 1/2 cup sugar ($.08), and free blackberries from every damn where since Himalayan blackberry vines are endemic to the area. Serves six.

[identity profile] rantinan.livejournal.com 2008-02-15 05:11 am (UTC)(link)
I shold explain further. If it was just me I'd be doing it. But my partner is actualy alergic to airborne yeasts and alchol fumes, which meens i cant do it in the space i have without severely discomforting her. WHich meens i cant do it.

Now if i had a shead.

as for the non hoped malt extract ale, I am intrigued by this process ,and would like to subscribe to your newsletter :P
I'm not familar wiht the particular process, have any good links you would like to share?

[identity profile] rantinan.livejournal.com 2008-02-15 05:13 am (UTC)(link)
Yum. That sounds fantastic.

[identity profile] rantinan.livejournal.com 2008-02-15 05:17 am (UTC)(link)
I'm in Australia. I can get great chinese variety localy, but centeral american spices are thin on the ground. SO i substutite thai spicings instead. Preserved, Minced chilis with honey and vinegar is good once you work out ways of rolling with the sweetness instead of fighting it. And easy to obtain.
But yeah, i have 2-3 fresh, 1-2 preserved, and 2 dried varieties of chilli in my local supermarket. Not enough

[identity profile] rantinan.livejournal.com 2008-02-15 05:19 am (UTC)(link)
Ah i see the confusion. I should have said 1 or 2 varities of FRESH chilli. My apologies. I'm sorry to hear about your problems with prok, have you tried smoked turky or smoked beef instead of bacon?

EXPENSIVE? Not even.

[identity profile] marveen.livejournal.com 2008-02-17 05:34 pm (UTC)(link)
Let's run the numbers just so you can tell her how wrong she is. :-D

The darning egg I linked to above is $8.95. Mine happened to be a free gift from my grandmother. I also have one that I bought at a garage sale for $3. Averaging these prices, let's say four dollars for the darning tool (and that's erring on the generous side, since I darned socks for years with only the aforementioned lightbulb).

A pack of multiuse needles can be had for $.99 at every supermarket I've ever been in.

Yarn...ah, now you have to choose. I'm going to err on the generous side again and cite my own cost ($1/ounce for carded wool roving, which I then spin into yarn) as well as that of a high-end wool yarn from Knitpicks dot com (http://www.knitpicks.com): their Telemark 100% wool sportweight is $1.99 per ball for 103 yards. This works out to roughly two cents per yard of yarn. (If you buy bargain-barn acrylic, it's MUCH, much cheaper, probably like one-tenth of a cent per yard.)

SO, amortize the $4 and the 99 cents over a lifetime of socks and it gets pretty damned cheap. The only non-amortized cost is the yarn. It takes two or three yards (depending on the size of the hole) to darn one hole in one sock....say six cents' worth of yarn. Call it a quarter to include amortized costs of needle and darning thingy.

My favorite socks are $6 a pair to buy.

I think it's cheaper to darn, what do you think?

[identity profile] marveen.livejournal.com 2008-02-17 05:39 pm (UTC)(link)
For sausages, turkey and beef pretty much have it covered*, but bacon....the "beef bacon" I bought was just nasty (ground & formed, with cartilage and little bony bits in it, yuggh), and "turkey bacon" isn't even close.

*Can you get beef summer sausage down there? It's a wonderful "substitute" for pork sausage that's even better.

Re: EXPENSIVE? Not even.

[identity profile] marveen.livejournal.com 2008-02-18 08:19 pm (UTC)(link)
For one thing, I've never heard of "darning wool". For another thing, I think she may be committing the common error of counting initial outlay rather than true cost. (In my itemized list above, the initial outlay would be $1.99 for the ball of yarn, but the true cost is 6 cents, since only three yards or so is used for each darn.)

Page 4 of 4